Bakan Yanık’tan 3 yıl sonra ‘akraba evliliği’ yanıtı: TÜİK’te var  

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak turuncugundem.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
TuruncuGündem gazete veya bir ajans değildir!

Nur Kaplan

ANKARA – CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, akraba evliliklerini Mart 2019 yılında Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu, Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtsız bıraktığı soru önergesini, Ekim 2019’da yeniden Meclis Başkanlığı’na sundu. Selçuk’un görevden ayrılmasının ve önergenin üzerinden 3 yıl geçmesinin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık Tanrıkulu’nun önergesine yanıt verdi.

BAKAN YANIK, SOSYAL HİZMET MERKEZLERİ’Nİ ANLATTI

Tanrıkulu’nun önergesinde, 2017-2019 yılları arasında kaç çiftin akraba evliliği yaptığı, bu evliliklerin illere göre dağılımı, akraba evliliği sonucu yaşanan hastalıklardan kaç insanın etkilendiği, bu evlilik sonrası bedensel ve zihinsel olarak dünyaya gelen bebek sayısı ve engel türlerine göre dağılımı soruları yer aldı.

Bakan Yanık, Tanrıkulu’nun istediği istatistikleri paylaşmadı ve Türkiye İstatistik Kurumu’nu (TÜİK) işaret ederek, verilerin TÜİK’in internet sayfasında yer aldığını söyledi.

Öte yandan Bakan Yanık’ın, Tanrıkulu’na verdiği yanıtta, Aile Eğitim Programı kapsamında aile kurumu ve yaşamına ilişkin Sosyal Hizmet Merkezleri’nde ailelere eğitimler verildiğini söyledi. Evlilik ve aile hayatı, anne ve baba olmak, çocuk yetiştirme, medya, aile ve internet, aile içi iletişim, aile içi iletişim, problem çözme, etkili ve yetkin ebeveynlik, bağımlılık ve bağımlılıkla mücadele konuları Bakan Yanık’ın soru önergesine verdiği yanıtlar arasında.

 TÜİK: 2021 YILINDA AKRABA EVLİLİĞİ YÜZDE 4

TÜİK’in açıkladığı akraba evliliği oranların da ise 2010 yılında gerçekleşen resmi evlenmelerin yüzde 5,9’unun akraba evliliği olduğu ve bu oranın sonraki yıllarda sürekli düşüş göstererek 2016 yılında yüzde 4,6, 2021 yılında ise yüzde 4 olduğu kaydedildi.

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/bakan-yaniktan-3-yil-sonra-akraba-evliligi-yaniti-tuikte-var-haber-1584493

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir