‘Çöp evde’ bulunan çocuk okula başladı

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak turuncugundem.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
TuruncuGündem gazete veya bir ajans değildir!

ANKARA – Temmuz ayında Bursa’da ‘çöp ev’de yarı baygın şekilde bulunan ve Antalya’da tedavi altına alınan dokuz yaşındaki C.M.A.’nın durumu Meclis gündemine taşındı.

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın yazılı soru önergesine yanıt veren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, C.M.A.’nın okula başladığını ve sağlık kontrollerinin devam ettiğini söyledi.

‘SAĞLIK KONTROLLERİ DEVAM EDİYOR’

Bursa’da dokuz yaşındaki C.M.A.’nın yaklaşık bir yıldır odada kilitli tutulduğu ortaya çıkmış ve zorunlu eğitime katılması gerekirken buna dönük adımların devlet tarafından atılmamış olması eleştirileri de beraberinde getirmişti.

C.M.A.’nın yaşadıklarını Meclis gündemine taşıyan HDP’li Hüseyin Kaçmaz, Bakanlığın dokuz yaşındaki çocuk için nasıl bir koruma programı uygulayacağını, ruhsal ve bedensel sağlığının yerine gelmesi için nasıl bir inisiyatif alacağını sordu.  Kaçmaz’ın soruları arasında, “Antalya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü çocuğu koruma altına almada neden geç kalmıştır?” da yer aldı.

HDP’li Kaçmaz’a yanıt veren Bakan Yanık, C.M.A.’nın bakanlık tarafından koruma ve bakım altına alındığını, ilgili mahkemeden bakım, eğitim ve sağlık tedbiri kararı alındığını söyledi. Çocuğun okul kaydının yapıldığını ve eğitimine devam ettiğini belirten Bakan Yanık yanıtında, “Çocuğun ruhsal ve bedensel sağlığının iyileştirilmesine yönelik gerekli çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir. Sağlık kontrolleri devam etmektedir. Okul kaydı yapılmış olup eğitimine devam etmektedir. Bakanlığımızca vaka ile ilgili adli süreç yakından takip edilmektedir” ifadelerine yer verdi.

‘ÇODEP GELİŞTİRİLDİ’

Bakan Yanık, HDP’li Kaçmaz’ın, “Antalya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü çocuğu koruma altına almada neden geç kalmıştır” sorusuna yanıt vermezken, çocukların mağduriyeti ile ilgili bakanlığa intikal eden herhangi bir bilgi veya ihbarın anında değerlendirildiğini söyledi. “Çocukların aile birliği ve bütünlüğü içinde büyümelerini sağlamak çocuk koruma hizmetinin temelini oluşturmaktadır” diyen Bakan Yanık, yanıtını şu ifadelerle sürdürdü:

“Bunun mümkün olmaması kuruluş bakımının zorunlu olması durumunda ise çocuklar Çocuk Evleri veya Çocuk Evleri Sitesinde, yaşadığı mağduriyetten dolayı psikososyal desteğe ihtiyaç duyduğu değerlendirilen çocuklar ise ihtisaslaştırılmış kuruluşlarda korunma ve bakım altına alınmaktadır. Çocuk Evleri ile Çocuk Evleri Sitelerinde korunma ve bakım altına alan çocukların sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürmelerine, psikososyal yönden desteklenmelerine, hayata hazırlanmalarına ve topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmak amacıyla Çocuk Destek, Gelişim ve Eğitim Programı (ÇODEP) geliştirilmiş ve ülke genelinde uygulamaya geçilmiştir.”


Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/cop-evde-bulunan-cocuk-okula-basladi-haber-1584195

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir