Buradasınız
Anasayfa > GÜNCEL HABERLER > HDP’nin “Roboski Katliamı”nın Soruşturulması Önerisi AKP ve MHP Milletvekillerinin Oylarıyla Reddedildi

HDP’nin “Roboski Katliamı”nın Soruşturulması Önerisi AKP ve MHP Milletvekillerinin Oylarıyla Reddedildi

HDP, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde 28 Aralık 2011’de 34 vatandaşın hayatını kaybettiği “Roboski katliamı” olarak bilinen olayın soruşturulması için Meclis Soruşturması önergesinin bugün TBMM’de görüşülmesini önerdi. Bu teklif AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi. HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, “Roboski adaleti bulmadan Türkiye’ye adalet gelmeyecek” dedi. “Roboski” kitabını yazan CHP Milletvekili Levent Gök, “34 parçalanmış ceset, 34 anne, baba, onlarca kardeş, onlarca abla, amca, yeğen ve 1 köy. 11 yıldır yas tutuyorlar, adaleti bekliyorum Roboski’de adalet neden gecikiyor ve neden gelmiyor?” O sordu.

HDP Grubu, “Uludere Olayı” ya da “Roboski katliamı” olarak bilinen ölümlerin soruşturulması için TBMM Başkanlığı’na sunduğu Meclis Soruşturması önergesi için TBMM Genel Kurulu’na grup önerisi getirdi. 11 yıl önce 34 vatandaşın yaşamını yitirdiği olay, bugün yapılacak toplantıda tüm boyutlarıyla görüşülecek. .

“34 İSİM, 34 KİŞİ, 34 CAN, 34 ÇOCUK, EŞ, ARKADAŞ, ARKADAŞ…”

HDP Grubu adına konuşan Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, TBMM Genel Kurulu’nda hayatını kaybeden vatandaşların isimlerini sıralayarak, “Bu 34 isim, 34 kişi, 34 can, 34 çocuk” dedi. Eşleri, dostları, dostları bu ülkenin savaş uçakları tarafından bombalandı” diyen Şırnak’ta yoksul Kürt köylüleri ilk kez katledilmiyor. 1994’te yine Kuşkonar ve Koçağılı köylerinde 38 yoksul Kürt köylüsü savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürüldü.”

“ROBOSKİ’YE ADALET GELMEDEN TÜRKİYE’YE ADALET GELMEZ”

Kaçmaz dedi ki:

“34 zavallı Kürt köylüsü katledildi, bir özür bile dilenmedi, bir mahcubiyet bile hissedilmedi, sorumlu bile yargılanmadı. Bu vicdansızlık, insafsızlık. Bu düşmanlık değil de nedir? Ferhat Encü’ye, Zeynep Anne’nin de elini verdi, onu büken el yine bu bombayı atan eldi, Kürdü inkar eden el, Kürt düşmanı el, bu el Kürdü hedef gösteren ve “Yaşadıklarımızın kaynağı devlet şiddeti, cezasızlık, savaş gerçeği ve adaletsizlik. Kürt sorununu çözmeyen bir Türkiye, bölgedeki hiçbir sorunu çözemez; Kürt sorununu çözmeyen bir Türkiye, kendi sorunlarını çözmeyen bir Türkiye kazanamaz ve ilerleyemez.”

“TAM 11 YILDIR SABAH OLDULAR, ADALET BEKLİYORLAR”

CHP Grup adına konuşan Ankara Milletvekili Levent Gök, “34 çocuk, 34 yaralı cenaze, 34 anne, 34 baba, onlarca kardeş, onlarca abla, amca, yeğen ve 1 köy. Tam olarak yas tutuyorlar. 11 yıldır adalet bekliyorlar Adalet neden gecikiyor Roboski’de o neden gelmiyor Olay bilinmeyen bir olay mı Recep Tayyip Erdoğan ‘karanlık koridorlarda kalmaz’ demedi mi? Aileler mi? Yaptı ama acaba olay karanlık koridorlarda mı oldu?”

“GENEL KURUM BAŞKANLIĞI, MİLLİ SAVUNMA BAKANI, MİT, MGK SORUMLUSU”

Gök, “Uludere olayında Roboski’de devletin en üst kademesi sorumludur. Hava harekatı kararı o gün alınırken sorumlu şimdiki Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, görevdeki Milli Savunma Bakanı Hulusi’dir. Sorumlu Akar, Genelkurmay ve Milli Güvenlik Kurulu ile birlikte hava harekatını onaylatmak için aldılar, MGK’da (MGK) Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e haber verdiler, MGK sorumlu, Necdet Özel sorumlu, Sorumlusu MİT’tir”Bütün kararları devletin en üst kademesi tarafından birlikte alınmıştır. Devletin tüm üst kademesinin sorumluluğunda olan ve herkesin bildiği bir olaydan bahsediyoruz” dedi.

“ÇOK ACI, BİZİ DERİNDEN YARATAN BİR OLAYDIR”

AKP Grubu adına Meclis Adalet Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili Abdullah Güler söz aldı. Güler, “Çok üzücü, bizleri derinden üzen bir olay. Burada şehit olan kardeşlerimizi ve vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Burada bir önceki hatip özellikle Kürtçe şive kullanmaya çalışmıştır.” ‘Şirvan’ın Şirvan ilçesinde asteğmen. Memleketimizin belli köylerinde katledilen kardeşlerimizi anmadan anıyorum” dedi.

HDP’nin önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Cüneyt
Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.
https://www.turuncugundem.com

Bir cevap yazın

Top