Kebaplar mideye, mezeler çöpe: Adana'da ayda 250 ton malzeme israfı…

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak turuncugundem.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
TuruncuGündem gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Adana’nın simgesi kebabın, yıllardır restoranlarda 10’a yakın salata ve mezeyle servis edilmesi, ‘gıda israfı’ tartışmalarını da beraberinde getiriyor.

DHA’ya konuşan Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Arslan, “3 bine yakın esnafımız, aylık ortalama 500 ton salata, meze servis ediyor, 250 tonu israf oluyor. 

Serviste mevsim soğan ve ezme salatası yeterli. Mantarın, kaşarlı humusun, patlıcanın kebabın yanında ne işi var? Bunlar geri dönüşü olmayan ürünler. Üzülüyoruz çünkü çok israf var” dedi.

Adana’da restoranlarda kebabın yanında servis edilen 10’a yakın meze ve salatanın çoğunun israf olması, ‘9-16 Ekim Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası’ dolayısıyla yeniden gündeme geldi. 

Kentin en ünlü yemeği olan, coğrafi işaretli ‘Adana kebabı’, uzun yılardır neredeyse tüm restoranlarda mevsim, soğan, ezme, kaşık ve tablacı salatasının yanı sıra kaşarlı mantar, cacık, humus, pişmiş soğan, biber, domates, fındık lahmacun, fındık pide, çiğ köfte gibi ürün ve mezelerle servis ediliyor.

Kebapçıların genel anlamda bu durumdan memnun olmadığını söyleyen Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Arslan, yemek kültürüne yer etmiş bu alışkanlığın bırakılması gerektiğini söyledi.

Arslan, “Kebabın yanında gelen şeylerin bazıları kendi başına bir öğün. Haliyle masaya gelenlerin tamamı tüketilmiyor. El değen salata, meze bir daha değerlendirilemediği için yarısı çöpe gidiyor. Bir tek Adana’da bu servis şekli var. Başka memlekette hatta dünyada yok” dedi.

Kebapçı Yaşar Aydın ise geçmişte bu kadar çok salata ve meze servis etme alışkanlığının olmadığını, sadece soğan ve tablacı salatasıyla kebap servis ettiklerini söyledi. Şimdi ise bunun değiştiğini vurgulayan Aydın, “İnsanlar masaya gelen salata ve mezeleri bitiremiyor. ‘İsraf olmasın’ diye miktarı azalttığımızda müşteri ‘Salata niye az?’ diye tepki gösteriyor. Masada çeşitliliği görmek istiyor. Bu durum maliyeti de arttırıyor. Bu israf olmasa kebabın fiyatı da düşer” diye konuştu. 

(HABER MERKEZİ)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/kebaplar-mideye-mezeler-cope-adanada-ayda-250-ton-malzeme-israfi-galeri-1584396

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir