Kılıçdaroğlu ABD’de: Ziyaretlerim bitince Türkiye’ye yapısal reçete açıklayacağım

Dikkat! bu haber “Gazete Manifesto” ajansından çekilerek otomatik olarak turuncugundem.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
TuruncuGündem gazete veya bir ajans değildir!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ziyareti devam ederken Halk TV canlı yayınına bağlandı. Kılıçdaroğlu, ABD’deki ziyaretlerinin ardından İngiltere ve Almanya’da da görüşmeler sağlayacağını, çalışmaları bittiğinde de yapısal reçete açıklayacağını kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Sadece biraz sabır rica ediyorum, kasım ayında herkes her şeyi duyacak” ifadelerine yer verdi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:

“Türkiye derin sorunlar yaşayan bir ülke. Bu sorunları aşmak aşmak zorunda. Çok uzun zamandır seçkin bir ekiple cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını kazandıracak bir planda çalışıyorum. Bir şekliyle varolan sorunları aşalım ve ikinci yüzyıla çok güzel yapacağımız işlerle devam edelim yolumuza, asıl hedefimiz bu. Mevzumuz şu anki krizden çıkmaktan çok daha öte. İktidarı devraldığımızda ülkeyi bu krizden çıkaracağız. Mesele şu ki, Türkiye hep krizlere girdi, sonuç hep aynı hüsran ve sosyal yıkımlar geldi.

Çünkü siyasal ve ekonomik sistemi organize etme şeklimiz bir hayli işlevsiz. Hep yeni sorunlara imkan tanıyor. Bunu sonsuza kadar çevirmek için büyük bir fırsatımız var. Yeni bir ekonomik ve siyasal vizyona ihtiyacımız var. Bu sefer ülkemizi bu girdaptan çıkaracak bir de planımız var. Yapısal değişikliklerden bahsediyorum, yeni bir ekonomik paradigmadan bahsediyorum. Temel değişikliklerden söz ediyorum. Köklü bir ekonomik ve toplumsal değişimden söz ediyorum. Yeni bir ilerleme anlayışı hızlı bir uygulama becerisi ile ülkenin yarattığı zenginliği hızla alt gelirlere yayacağız. Bu ilan edeceğimiz yapısal değişikliklerden ekonomiyi hızla toparlarken, paralelde partizanca siyaseti de bitirecek adımlar da atacağız. Ülkedeki bataklıkları da kurutmamız gerekiyor.

Şu an siyasal ortamımız yoksul ve vizyonsuz siyasetçi için oldukça elverişli, bu siyasetçiler çok kolayca tarihsel fay hatlarını istismar ederek yükselebiliyorlar. Yükselince peşinden ihalecileri, varlıkçıları beşli çeteleri getiriyorlar. Sadece 20 yıldan bahsetmiyorum ben, maalesef çok uzun süredir Türkiye böyle. Atatürk’ten sonra hep böyle gitti. Atatürk’ün vizyonunu uygulamış olacağız. Erdoğan bu eski dönemin bir sonucu sadece. Çok rezil iktidarlarımız da oldu. Bataklıkları kurutalım ki, çürümüş siyasetçiler artık bu ülkeye yüklenmesin.

Kavga üzerinden rant eden siyaset son bulsun. Bütünüyle siyasal kültürümüzü değiştirmekten söz ediyorum. Kısır tartışmalardan ötesinde kapsayıcı bir siyasetten bahsediyorum. Türkiye hızla gelişmeli, o büyümeyi bilimle üretimle teknoloji ile gerçekleştirmeli. Teknolojiyi ve bilimi reddederseniz farklı görüşte olan hocalarımızı üniversitelerden atarsanız o zaman, o üniversiteler bilgi üretemez. Gençlerimizin yeteneklerini ve enerjisini biliyorum. Müthiş yetenekli gençlerimizle burada da tanıştık. Onlara Boğaziçili öğrencilerimizin selamını da söyledim. Bilimde, teknolojide, düşüncede, sanatta ve sporda… Dünya ile rekabet eden ve ilham veren gençlerimiz ortaya çıkar.

Özellikle iki meseleyi çözmem gerekiyor, bir hızla krizden ülkeyi çıkarmak. Orası kolay programımızda bunu duyacaksınız. İkinci mesele, bir daha da sürekli tekrarlanan krizlere girmemizi engelleyecek yapısal adımları atmak. Burası kolay değil çünkü birikmiş öfkelerimiz var. Ama geleceğimizi etkilemesine izin vermememiz gerekiyor. Geçmişte yaşananların çocuklarımızın geleceğini etkilemesine izin vermeyelim. Bunu başaracağız.

Bundan dolayı seyahatim siyasal hiçbir içeriğe sahip olmayacak. ABD’de hiç siyasi görüşme istemedim, önerileri ise reddettim. Ben kararlıyım, siyasetin girdaplarından tümüyle çıkıp dünyanın en parlak beyinleriyle geleceği konuşmaya geldim. Bu yolculuk sadece bir ilk durak. İngiltere ve Almanya’da da çok değerli isimlerle, dünyaya anlam ve değer katan kişilerle buluşacağım. Bu çalışmalar bitince, tüm Türkiye’ye açıklayacağım yapısal reçeteyi ve bu reçeteyi herkes görecek. Hem daha sağlıklı hem daha refaha ulaşan bir yapıyı inşa etmeye çalışacağız. Sadece biraz sabır rica ediyorum, kasım ayında herkes her şeyi duyacak. Burada çok önemli buluşmalar, ülkemize değer katacak çalışma ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Medikal teknolojiler, çığır açan başarılara imza atan Sayın Prof. Canan Dağdeviren çok önemli bilgiler verdi. Aslında Türkiye büyümeyi, gelişmeyi hakediyor. Dağdeviren medikal teknoloji alanındaki çalışmalarını bizlerle paylaştı, muazzam bir başarı öyküsü. Bu çalışmalardan ülkemiz için yararlanacağız. Hiçbir genç umutsuzluğa kapılmasın.”

Kaynak :
https://gazetemanifesto.com/2022/kilicdaroglu-abdde-ziyaretlerim-bitince-turkiyeye-yapisal-recete-aciklayacagim-499186/

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir