Mehmet Baransu hakkında tahliye kararı

Dikkat! bu haber “İstiklal” ajansından çekilerek otomatik olarak turuncugundem.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
TuruncuGündem gazete veya bir ajans değildir!

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi, Balyoz Davası kararlarını bozdu. Kararı veren ismin, yerel mahkemede bir dosyaya bakması dolayısıyla mahkemenin asıl başkanı Bülent Dalkıran olmadığı, yerine bakan kıdemli üye hakimin verdiği öğrenildi.

BARANSU’YA TAHLİYE KARARI

Balyoz Davası’nı bozan 27. Ceza Dairesi, 13 yıl hapis cezasına çarptırılan gazeteci Mehmet Baransu’nun tahliyesine hükmetti.

Fakat Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ‘GDO’lu pirinç davası’ndan dolayı Mehmet Baransu’nun tutukluluk hali devam edecek.

“BALYOZ DAVASI İLE İLGİSİ YOK”

Gazete Duvar’a konuşan Mehmet Baransu’nun avukatı Çiğdem Koç ise şunları söyledi:

“Balyoz davasıyla hiçbir ilgisi yok. Balyoz davasından hiç yargılanmadı. Egemen Harekat Planı diye kimsenin görmediği bir plandan yargılandı. Zaten Genel Kurmay Başkanlığı ‘biz o belgeyi imha ettik’ dedi. Bu davadan tahliye oldu ancak ‘GDO’lu pirinç davası’ndan tutuklu olduğu için tahliye edilmeyecek. Dosya Yargıtay’da. Yargıtay’ın da bu dosyayı bozacağını umuyoruz.”

BALYOZ DAVASI YENİDEN GÖRÜLÜYOR

Yargıtay’ın beraat kararını bozmasının ardından yeniden görülen Balyoz Davası’nda savcı mayıs ayında mütalaasını sunmuştu. Eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan dahil altı sanık hakkında üç yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin ‘hak ihlali’ kararının ardından yeniden görülen ‘Balyoz Planı’ davasında, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi 31 Mart 2015 tarihinde 236 sanığın, yüklenen suçu işledikleri sabit olmadığından beraatine karar vermişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Aydın ise sanıklar Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç’ın beraat etmelerinin usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Dava kapsamında 229 sanığın beraati kesinleşirken, hakkında temyiz başvurusu bulunulan yedi sanığın dosyası ise Yargıtay’a gönderilmişti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 14 Haziran 2021 tarihinde oy birliğiyle aldığı kararında Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu yedi sanığa verilen beraat kararının bozulmasına hükmetmişti.

16. Ceza Dairesi bozma gerekçesinde, seminerde, Çetin Doğan ve bir kısım sanıkların, doğrudan hükümeti cebren ıskata yönelik içerikte konuştukları, eylemlerinin, ‘teşebbüs aşamasına ulaşmayan hazırlık hareketleri’ kapsamında değerlendirileceği, bu nedenle Türk Ceza Kanunun 316. maddesinde düzenlenen ‘suç için anlaşma’ suçunu oluşturduğu belirtilmişti.

Bozma kararının ardından dava dosyası, yeniden görülmek üzere Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Kaynak :
https://www.istiklal.com.tr/haber/mehmet-baransu-hakkinda-tahliye-karari/716208

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir