Samsung, Ekran Altı Kamera Çözümü İçin Yeni Bir Patent Aldı

Akıllı telefon üreticileri, son yıllarda ekran çerçevelerini azaltmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Sonuç olarak çentikli ve kamera delikli akıllı telefon modelleri görüyoruz. Bununla birlikte ana hedef tüm çentikleri ve kamera bölümlerini ekran altına saklayarak tam ekran deneyimini en iyi sunabilmektir. Bu doğrultuda Güney Koreli teknoloji devi Samsung, ekran altı kamera çözümü için yeni bir patent aldı.

ZTE, Axon 20 5G isimli modeli ile ekran altına gömülü kamera teknolojisini ticari bir üründe satışa sunan ilk üretici olmayı başarmıştı. Şimdiye kadar bu teknolojiyi kullanan çok sayıda şirket ne yazık ki göremedik. Ancak dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olan Samsung’un da bu alanda bir ürün geliştirmeye başlaması ile birlikte bu alana daha fazla şirket odaklanabilir. Dolayısıyla daha çok sayıda tam ekran deneyimini ekran içine gömülü kamera ile sunan akıllı telefon modeli görebiliriz.

Ekran Altı Kamera Çözümü İçin Samsung’dan Büyük Bir Adım Geldi

Samsung, Mayıs 2020’de Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne bir patent başvurusunda bulundu. Ekran altına yerleştirilmiş kamera ile ilgili olan bu patent başvurusu, 31 Aralık 2020 tarihinde kurum tarafından onaylandı ve yayınlandı. Bu tarz patentleri gün yüzüne çıkaran LetsGoDigital, beklediğimiz gibi Samsung’un yeni patentine ait detayları da bizlerle paylaştı.

Patentte, ön kameranın ekran altına nasıl yerleştirileceğine dair bir çözüm ve bunun detayları yer alıyor. Belgelere göre, bu çözüm iki farklı ekran parçasından oluşmaktadır. İlk ekran daha iyi çözünürlüğe sahip birincil ekran konumundayken, ikinci küçük bölüm ise nispeten daha düşük çözünürlüğe sahiptir. Bu ikinci kısım, telefonun tüm üst tarafına veya üst taraflarından herhangi birine yerleştirilebilir. Bu bölüm sadece öne bakan kamerayı değil, aynı zamanda LED flaşı ve sensörleri de gizlemek için kullanılabilir.

Kızılötesi sensörler, ekranın altına daha fazla ışık giremeyeceği için nesneleri/insanları kolayca tanımak için kullanılabilir. Bu sensör ayrıca telefon ile nesneler/insanlar arasındaki mesafeyi de hesaplayabilir. Bununla birlikte Samsung, 2016’da dosyalanmış benzer bir patente de atıfta bulunuyor. Böylelikle firmanın yıllardır uygulamalarını sürekli iyileştirdiğini söyleyebiliriz. Teknoloji devinin bu çözümü pazara ne zaman sunacağı bilinmiyor. Bununla birlikte, amiral gemileri yerine yüksek kaliteli bir Galaxy A serisi telefonda da bu teknolojiyi görmeyi bekleyebiliriz.

“Samsung, Ekran Altı Kamera Çözümü İçin Yeni Bir Patent Aldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir