Sattığı aracın kilometresini düşürdü, değer kaybını faiziyle ödeyecek

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak turuncugundem.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
TuruncuGündem gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Kilometresini düşürdüğü aracı satan A.Ö.’nün, değer kaybını yasal faizi ile birlikte alıcıya ödemesine karar verildi.

DHA’nın haberine göre Ankara’da yaşanan olayda B.T., 2017 yılında aldığı 220 bin kilometredeki otomobilin zorunlu muayenesi sırasında, kilometresinin düşürüldüğünü öğrendi.

Daha önceki kilometrenin 262 bin civarında olduğunu öğrenen B.T., avukatı aracılığıyla Ankara 19’ncu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. B.T., dava dilekçesinde aracı aldıktan kısa bir süre sonra motorun arızalandığını ve arızaların giderilmesi için 26 bin lira masraf yaptığını belirtti. B.T., bu durumu aracı satan A.Ö.’ye bildirdiğini ancak kendisine dönüş yapmadığını aktardı. Ayıplı mal nedeniyle toplam kaybının 46 bin lira olduğunu ifade eden B.T., bu paranın 2017 yılından itibaren yasal faizi ile kendisine ödenmesini talep etti. Satıcı A.Ö. ise aracın kilometresi ile kesinlikle oynamadığını, davacının aracın arızası ile ilgili yaptığı masrafların ise kendi kullanım hatasından kaynaklandığını iddia ederek, davanın reddini istedi.

 

55 BİN KİLOMETRE DÜŞÜRÜLMÜŞ

Davayı kısmen kabul eden mahkeme, bilirkişi raporuna göre aracın kilometresinin yaklaşık 55 bin kilometre düşürüldüğünü, o tarihte yapılan hesaplamaya göre değer kaybının 8 bin lira olduğunu tespitine yer verdi. Mahkeme kararında, “Satıcı, alıcıya karşı herhangi bir surette bildirdiği niteliklerin satılanda bulunmaması sebebiyle sorumlu olduğu gibi, nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan, kullanım amacı bakımından değerini ve alıcının ondan beklediği faydaları ortadan kaldıran veya önemli ölçüde azaltan maddi, hukuki ya da ekonomik ayıpların bulunmasından da sorumlu olur” denilerek 8 bin liranın 2017 yılından itibaren yasal faizi ile birlikte davalıdan alınarak, davacıya verilmesini hükmetti. Mahkeme, ayrıca yargılama giderlerinin de davalı tarafından karşılanmasına karar verdi.

‘2 YIL İÇİNDE DAVA AÇMANIZ GEREKİYOR’

Bu şekilde birçok kişinin mağdur edildiğini söyleyen B.T.’nin avukatı Fırat Bilici, “Aslında şu anda birçok kişi aynı sorundan yakınmakta. Bu gibi durumlarda ilk yapılması gereken satış sözleşmesi imzalanmadan kilometre kontrolü sağlamak. Daha sonra yine problem çıkarsa; satıştan itibaren 2 sene içerisinde dava açmak. Eğer size satan kişinin aracın kilometresi ile oynadığı anlaşılmıyorsa; bu durumda 2 sene içerisinde dava açılmazsa dava kabul edilmez” dedi. (HABER MERKEZİ)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/sattigi-aracin-kilometresini-dusurdu-deger-kaybini-faiziyle-odeyecek-haber-1584171

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir