Üniversite hocasından ‘Festivale gelmezseniz dersimden kalırsınız’ tehdidi!

Dikkat! bu haber “Pirha” ajansından çekilerek otomatik olarak turuncugundem.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
TuruncuGündem gazete veya bir ajans değildir!

PİRHA – Milletvekili Remziye Tosun, Dicle Üniversitesi öğrencilerinin “Sur Kültür Yolu Festivali”ne katılması halinde derslerden muaf tutulacağı, ders yoklamasının festival alanında alınacağı ve öğrencilerin festivale katılmaması halinde tehditlere maruz kaldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB)’nin ortaklığıyla düzenlenen Sur Kültür Yolu Festivali’ne tepkiler sürüyor. Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Dicle Üniversitesi öğrencilerinin 8-16 Ekim tarihleri arasında festivale katılmaları takdirde derslerden muaf tutulup, ders yoklamasının ise festival alanında alınacağı bilgisini paylaştı.

HDP’li Tosun, öğrencilerin festivale katılmaması halinde tehdit edildiğine ilişkin de bilgi edindiklerini belirterek konuya dair İçişleri Bakanı, Milli Eğitim Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a soru önergesi yöneltti.

“FESTİVALE GELMEZSENİZ DERSİMDEN KALIRSINIZ”

Milletvekili Remziye Tosun, 2015 yılında Sur’da yaşanan çatışmalara işaret ederek “tahribatların yaşanmasının ardından travmaların henüz aşılamadığını dile getiren yurttaşlar, festivale dair halkın düşüncesinin alınmadan yapıldığını aktarmıştır. Söz konusu festivale Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi İrfan Yıldız, festivale katılacak öğrencilerin derslerden muaf tutulacağını açıklamıştır. Bununla birlikte festival programına katılan öğrencilerin yoklamasının alınacağı, ‘Cüneyt Hocanın talimatı’ şeklinde öğrencilere mesaj yollandığı basına yansımıştır. Ayrıca Dicle Üniversitesi öğrencileri festival alanında yoklama alınarak öğretim üyelerinin ‘Festivale gelmezseniz dersimden kalırsınız’ şeklinde tehdidi ile zorla etkinliğe götürülmek istendiklerini beyan etmiştir.” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRENCİLERİN TEHDİT EDİLMESİNE İLİŞKİN İŞLEM BAŞLATACAK MIDIR?”

Milletvekili Remziye Tosun, üç bakanlığa şu soruları yöneltti:

“Dicle Üniversitesi öğrencilerinin 8-16 Ekim 2022 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB)’nin ortaklığıyla düzenlenen “Sur Kültür Yolu Festivali”ne katılması halinde derslerden muaf tutulacağı, ders yoklamasının festival alanında alınması Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir? Festivale katılmaya yönelik yapılan bu uygulamanın yasal gerekçesi nedir?

Dicle Üniversitesi öğrencilerinin festivale katılmaması halinde tehdit edilmesi Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir? Öğrencilerin tehdit edilmesi ve festival alanında yoklama alınmasına ilişkin Bakanlığınız işlem başlatacak mıdır?

Dicle Üniversitesi öğrencilerine Sur Kültür Festivaline katılması konusunda gönderilen “Cüneyt Hoca’nın talimatı” mesajında ismi geçen Cüneyt Hoca kimdir? Söz konusu talimat DBB tarafından mı gönderilmiştir?

Bakanlığınız veya Bakanlığınıza bağlı DBB, Dicle Üniversitesi öğrencilerinin Sur Kültür Yolu Festivaline katılmasına zorlanmasına ilişkin açıklama yapacak mıdır?

2015 yılında Sur’da yaşanan tahribatın ardından yurttaşların hassasiyetleri neden dikkate alınmamıştır? Kayyım atanan belediyelerin kente dair yapılan tüm uygulama ve çalışmalarında yurttaşların fikrinin almamasının gerekçesi nedir?”

PİRHA/ANKARA

Önceki
1 2
Sonraki

Kaynak :
https://pirha.org/universite-hocasindan-festivale-gelmezseniz-dersimden-kalirsiniz-tehdidi-345014.html/11/10/2022/

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir