Xiaomi, Apple’ı Geçti ve En Çok Akıllı Telefon Satan 3. Şirket Oldu

COVID-19 salgını, küresel çapta birçok sektörde olumsuz etkiler bıraktı. Bu sektörlerden biri de akıllı telefon ve teknoloji sektörü olarak karşımıza çıktı. Birçok firma, salgın nedeniyle üretim konusunda sıkıntılar yaşadı. Ancak son raporlara göre 2020’nin üçüncü çeyreği ile birlikte teknoloji şirketleri toparlanmaya başladı. IDC’nin son raporu ile birlikte akıllı telefon sektöründe satışlardaki pazar paylarında değişiklikler yaşandığını öğrendik. Rapora göre Xiaomi, Apple’ı geçti ve en çok akıllı telefon satan 3. küresel şirket oldu.

Samsung, zirvede yer alırken hemen ardından ise ABD kısıtlamalarına rağmen Huawei geliyor. Xiaomi, pazar payını artırarak üçüncü sıraya oturdu ve Apple’ın en çok satış yapan dördüncü firma olarak gerilemesine sebep oldu. Huawei bu yılın başlarında en çok satan telefon üreticisi oldu, ancak Samsung 2020’nin 3. çeyreğinde 30 milyona yakın daha fazla telefon sattı.

Xiaomi, Apple’ı geçti!

Rapora göre Samsung’un büyümesi, akıllı telefon talebindeki artışla destekleniyor. Sadece ABD’de Note 20 serisine büyük bir talep görmedi. Ancak 250 doların altındaki fiyat segmentindeki güçlü performans gösteren M serisindeki modeller ile birlikte oldukça iyi bir performans sergiledi. Güney Koreli şirketin yüzde 22,7 pazar payına sahip olmasının en temel kaynağı da bu bütçe dostu modellerdir.

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi IDC, Xiaomi’nin bu yılın üçüncü çeyreğinde Apple’ın 41,6 milyon birimine kıyasla 46,5 milyon birim sattığını bildirdi. Peki en çok hangi telefonları sattı? Raporlara göre Xiaomi’nin bütçe dostu portföyü, özellikle geniş Redmi 9 serisi, Hindistan ve Çin’de ana satış kalemleriydi. Üst düzey Redmi K30 Ultra ve Mi 10 Ultra da 2020’nin 3. çeyreğindeki %42 büyümesine katkıda bulundu.

Ayrıca rapor, Apple’ın sevkiyatının bir önceki yıla göre %10.6 düştüğünü, ancak iPhone 12 serisinin lansmanındaki gecikme nedeniyle zaten bu durumun beklenildiğini ortaya koyuyor. Yeni iPhone’lar genellikle 2020’nin 3. çeyreğinde satışa çıkıyor ancak satışın yanı sıra lansmanı da bu yıl ertelendi. ABD’li teknoloji devi, bu çeyrekte daha uygun fiyatlı iPhone 11 ve iPhone SE (2020) için hala güçlü satışlar elde etmeye devam ediyor. Apple, şu anda küresel olarak %11,8 pazar payına sahiptir.

“Xiaomi, Apple’ı Geçti ve En Çok Akıllı Telefon Satan 3. Şirket Oldu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir