Avrupa Konseyi’nden ‘sansür yasası’na tepki: İfade özgürlüğüne engel 

Dikkat! bu haber “Diken” ajansından çekilerek otomatik olarak turuncugundem.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
TuruncuGündem gazete veya bir ajans değildir!

Avrupa Konseyi, ‘dezenformasyon yasasının’ Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından güvence altına alınan ifade özgürlüğüne ‘engel’ teşkil ettiğini açıkladı. 

Fotoğraf: Twitter

Muhalefetin ‘sansür yasası’ diyerek eleştirdiği ‘Dezenformasyonla Mücadele Yasası’nın birçok maddesi TBMM’de kabul edildi. Düzenlemeye bir tepki de Avrupa Konseyi’nden geldi.

Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerinin anayasa ve yasalarının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) ve Konsey’in ilkelerine uygun olup olmadığını denetlemekle hükümlü Venedik Komisyonu, konuyla ilgili ‘acil görüş’ metni yayınladı. 

Seçime dikkat çekildi

Euronews Türkçe’nin haberine göre metinde seçim öncesi düzenlemenin potansiyel sonuçları nedeniyle ‘endişe’ belirtildi. ‘Oto sansür’ endişesinin vurgulandığı ……

Devamını okumak için: https://www.diken.com.tr/avrupa-konseyinden-sansur-yasasina-tepki-ifade-ozgurlugune-engel/

Kaynak :
https://www.diken.com.tr/avrupa-konseyinden-sansur-yasasina-tepki-ifade-ozgurlugune-engel/

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir