Demir Yumruk'ta yeni gelişme: DETAŞ'ın sahibi Hakan Karabacak tutuklandı

Dikkat! bu haber “İstiklal” ajansından çekilerek otomatik olarak turuncugundem.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
TuruncuGündem gazete veya bir ajans değildir!

Demir çelik sektöründeki yasa dışı faaliyetleriyle kamuyu milyarca lira zarara uğratmakla suçlanan şüpheliler arasında olan DETAŞ Şirketler Grubu’nun sahibi Hakan Karabacak, Demir Yumruk Operasyonu kapsamında gözaltına alınmış, ardından serbest bırakılmıştı.

Karabacak, dün akşam tekrar gözaltına alınmıştı. Kamuyu zarara uğratan şirketler arasında yer alan DETAŞ’ın sahibi Karabacak, bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Büyük demir çelik tesislerini ele geçirmenin yanında piyasayı manipüle etmek ve naylon fatura işi yapmakla suçlanan şüphelilerin ortak hareket ettikleri iddialar arasında yer alıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen operasyon 3 gruba yönelik yapılmıştı.

Bunlar; Erol Evcil’in başında olduğu ‘ABA Grubu’, Melih ve Hakan Karabacak kardeşlerin başında oldukları ‘Detaş Grubu’ ile Hüseyin Eryılmaz’ın başında olduğu ‘Eryılmaz Grubu.’

MAL VARLIKLARINA TEDBİR 

Savcılığın talebi üzerine son olarak Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği, Melih ve Hakan Karabacak kardeşlerin mal varlıklarına tedbir konulmuştu. İki kardeşe ait Detaş Konut İnşaat AŞ, Detaş Sac Profil AŞ, Ede Yatırım Gayrimenkul AŞ ile Ederay İnşaat Taahhüt AŞ için de tedbir kararı alınmıştı.

BANKA DA HAREKETE GEÇMİŞTİ

Karabacak kardeşlere ait şirketlerden 8 milyon 750 bin liralık alacağı bulunan özel bir banka da ihtiyati haciz talebinde bulundu. Söz konusu borca Karabacak kardeşlerin de kefil oldukları anlaşıldı. Konu ile ilgili görüşlerini almak üzere aradığımız Detaş Grubu’ndan ise herhangi bir dönüş olmadı.

500 BÜYÜK ŞİRKET LİSTESİNDE

Sahipleri gözaltında bulunan Detaş Grubu’nun büyüklüğü ise dikkat çekici. Temeli 1990’ların başında atılan grubun en büyük şirketi Detaş Sac Profil. Şirketin 2020 yılı cirosu 4.2 milyar lira. Anılan şirket Fortune 500 Türkiye listesine ise 84’üncü sıradan girmişti ve kayıtlı sermayesi ise 300 milyon TL olarak görünüyor.

 

 

Kaynak :
https://www.istiklal.com.tr/haber/demir-yumrukta-yeni-gelisme-detasin-sahibi-hakan-karabacak-tutuklandi/715795

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir