Gar Katliamcıları 7. yılında lanetlendi: Acımızı yaşamamıza dahi izin vermiyorlar-VİDEO

Dikkat! bu haber “Pirha” ajansından çekilerek otomatik olarak turuncugundem.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
TuruncuGündem gazete veya bir ajans değildir!

PİRHA- 10 Ekim 2015’te IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu yaşamını yitiren 104 kişi 7. yılında anıldı. Katliamın gerçekleştiği yer olan Ankara Garı önünde yapılmak istenen anmaya polis müdahalesi oldu. Gar önünde yapılan açıklamada, “10 Ekim’i kana bulayanları, azmettirenleri gerçek bir yargılama gerçekleşene kadar asla unutmayacağız. Bugün yine seçime gidilen süreçte hiç kimse katliamlardan, bombalardan medet ummasın” denildi.

video gelecek…

Emek meslek örgütlerinin ‘Emek, Barış ve Demokrasi’ talebiyle düzenlediği mitinge katılmak için Türkiye’nin farklı kentlerinden 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da bir araya gelen binlerce insana yönelik IŞİD’in gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 7 yıl geçti.

10 Ekim aileleri öncülüğünde bir araya gelen çok sayıda emek meslek örgütü, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri katliamın yaşandığı Ankara Garı önünde saldırıda yaşamını yitirenleri andı. Anmaya HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Emek Partisi Başkanı Ercüment Akdeniz, CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba, Murat Emir, Ali Mahir Başarır, Kani Beko, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP Milletvekilleri Oya Ersoy, Ali Kenanoğlu, Murat Çepni ve TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi de katıldı.

ANMAYA GELENLERE POLİS MÜDAHALESİ

Tandoğan Meydanı’ndan Ankara Garı önüne gitmek için topalananları ve basın emekçilerini engelleyen polis, aile yakınları haricinde alana girişlere izin verilmeyeceğini söyledi. Polis gazetecilerin de aralarında olduğu çok sayıda kişiyi biber gazlarıyla şiddet uygulayarak alandan uzaklaştırmaya çalıştı. 20’ye yakın kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Garın ilerisinde toplanan kitle katledilenlerin fotoğraflarının olduğu pankartla gar önüne doğru yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık ‘10 Ekim’i unutma unutturma’, ‘Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Katil IŞİD işbirlikçi AKP’ sloganları attı.

Anma saldırıda katledilen 104 kişinin isimlerinin okunması ve ‘Yaşıyor’ diye karşılık verilmesiyle başladı. Ardından katliamın gerçekleştiği 10.04’te saygı duruşunda bulunuldu.

“GERÇEK KATİLLER YARGILANINCAYA KADAR ADALET DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Anmada ilk olarak konuşan 10 Ekim Barış Derneği Başkanı Mehtap Sakinci, polis müdahalesine değinerek şunları dile getirdi:

“Her yıl burada acımıza saygı duyulması için emek harcayarak bu anmayı gerçekleştiriyoruz. Biz gerçek katiller yargılanıncaya kadar adalet demeye devam edeceğiz. Burada gerçek bir anıt gelinceye kadar her ayın 10’unda burada olacağız. Polis müdahalesiyle, anmaya kim karar verir polis mi valilik mi karar verir noktasında açıkça ayrımcılığa uğradık. Polis müdahalesiyle karşı karşıya kalarak 20’ye yakın gözaltı oldu. Canı yanan insanlar anma yapmak isterken dışarıda arkadaşlarımızın darp edildiği bir süreçte gerçek anma yapmış olmuyoruz. Biz sanki dün katliamlar yaşanmış gibi o duygudan kurtulamamış insanlar olarak her şeye katlanarak 84 aydır adım atamamın utancı içerisindeyiz.

“BİZ TEK BAŞIMIZA YAS TUTMAK İSTEMİYORUZ”

Biz tek başımıza yas tutmak istemiyoruz. Biz kimsesiz yas tutmak istemiyoruz. 10 Ekim Katliamı’nın mihenk taşı olduğunu bilen bizler olarak bu farkındalığın yükseltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz adaletsizliğe ses çıkarıyoruz. Ankara Katliamı kapsamında gelmeyecek adaletin kimseye gelmeyeceğini de söylüyoruz. Bizi bağışlayın. Yedi yıl sonra getirdiğimiz mücadelenin sizin kemiklerinizi sızlattığımız için bizi bağışlayın.”

“SORUMLU SİYASETÇİLER YARGILANANA KADAR MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Ardından söz alan KESK Eş Başkanı Şükran Kablan Yeşil ise, “7 Haziran- 1 Kasım döneminde iktidar öyle bir kan öyle bir talan politikası yürüttü ki barbar IŞİD militanlarını bu ülkede besledi. O besledikleriyle bu ülkenin demokrasi mücadelesi yürütenlere saldırı planladı. O dönem konuşmayanlar, bu katliama zemin hazırlayanlar bugün firari olan sanıklar veya tutuklu olanlar değildir sadece. Sorumlu siyasetçiler yargılanana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

“SEÇİME GİDİLEN SÜREÇTE HİÇ KİMSE KATLİAMLARDAN, BOMBALARDAN MEDET UMMASIN”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da konuşmasında şunları aktardı:

“Bugün 10 Ekim. Her yıl adlarını saymaktan bıkmadan usanmadan bir araya geldiğimiz gün. 7 yıl önce Türkiye’nin seçime gittiği süreçte Ankara’nın göbeğinde toplanacak milyonların barış demokrasi çığlığı çok önemliydi. Yüz binlerce yürek Ankara’da tek yürek tek ses olduğunda bu ülkenin kaderini değiştiren bir irade ortaya koyacaktı. O nedenle iki canlı bombayla cesaretimiz, geleceğe dair umudumuz kana bulandı. 10 Ekim’i kana bulayanları, azmettirenleri gerçek bir yargılama gerçekleşene kadar asla unutmayacağız. Bugün yine seçime gidilen süreçte hiç kimse katliamlardan, bombalardan medet ummasın. Aklınızdan bile geçirmeyin.”

“SORUMLULARIN YARGILANMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

10 Ekim anıtının akıbetine ilişkin konuşan TMMOB Başkanı Emin Koramaz ise, “10 Ekim’de acımızı yaşamamıza izin vermiyorlar. Canlarımızı anmaya izin vermiyorlar. Bu anıtın yeniden tasarlanması için yarışma gerçekleştirdik. Bu proje de valiliğin engeline uğradı. Valilik ağaçlara bile tahammül edemedi. Gençlik Parkı’na bir kısmını yerleştirdik. Ne yaparlarsa yapsınlar arkadaşlarımızı unutmayacağız. Sorumluların yargılanması için elimizden geleni yapacağız. 10 Ekim insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur, bu suçu affetmeyeceğiz. Onların uğurlarında canlarını verdiği emek mücadelesini mutlaka başarıya ulaştıracağız. Yaşasın emek, demokrasi mücadelesi, yaşasın halkların kardeşliği.”

“BİZ BARIŞI SAVUNUYORUZ”

TTB Sekreteri Vedat Bulut da söz alarak, “104 canımız Türkiye’nin dört bir yanından barış güvercini olarak geldiler. Onların demokrasi mücadelesini yükseltmek bizim görevimiz. Biz barışı savunuyoruz çünkü savaş halk sağlığına zarar verir. Biz elbette ki demokrasiyi savunacağız çünkü diktatörlük halk sağlığına zarar verir” diye konuştu.

“KATİLLERDEN HESAP SORANA KADAR BU MEYDANLAR DOLACAK”

Sonrasında konuşan katliamda oğlu Korkmaz Tetik’i kaybeden Zöhre Tetik polisin müdahalesine tepki göstererek, şunları kaydetti:

“10 Ekim’de, burada anmaya müsaade etmeyen polis bizlerin alana gelmesini engelleyen sistem yıkılacaktı. Bu meydanda iki bomba patlatanlar da bizi bu meydana koymayanlar. ‘Korkmaz’ın annesiyim’ diyorum beş yerde arıyor. Sen benim oğlumu katlet sonra sadece anmak için alana ‘parça parça’ diyor. Ben anneyim. ‘Seni arayacağım’ diyor. Söz, 104 canıma söz biz katillerden hesap sorana kadar bu meydanlar dolacak. Nereye giderseniz gidin elimiz yakanızda.”

Yapılan konuşmaların ardından anma, Gar Meydanı’nda bulunan temsili anıta karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.
PİRHA/ANKARA

 

Önceki
1 15
Sonraki

 

Kaynak :
https://pirha.org/gar-katliamcilari-7-yilinda-lanetlendi-acimizi-yasamamiza-dahi-izin-vermiyorlar-video-344807.html/10/10/2022/

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir