Mersin Emek ve Demokrasi güçleri: Gerçeklerin üstü örtülemeyecek -VİDEO

Dikkat! bu haber “Pirha” ajansından çekilerek otomatik olarak turuncugundem.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
TuruncuGündem gazete veya bir ajans değildir!

PİRHA- 10 Ekim 2015’te IŞİD tarafından Ankara’da gerçekleştirilen katliamda yaşamını yitiren 104 kişi Mersin’de anıldı. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Özbay, “Ankara katliamında adı geçenlerin Suruç katliamıyla bağlantılarının kesin olmasına rağmen niye en ufak bir önlem alınmadı? Ancak, ne yaparlarsa yapsınlar gerçeklerin üstü örtülemedi, örtülmeyecek” dedi.

video gelecek…

Mersin Emek ve Demokrasi Güçleri, 10 Ekim 2015’te IŞİD tarafından Ankara’da gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybedenleri andı.

Anma programına Mersin Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin yanı sıra demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Özgecan Aslan Meydanı’nda yapılan açıklamada ‘Katilleri tanıyoruz unutturmayacağız’, ‘Hesabını soracağız, barış ve demokrasiyi getireceğiz’ pankartı açıldı. “Ankara’yı unutma unutturma”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları atılan anmada yapılacak açıklama öncesi Sanatçı Serdar Keskin barış türküleri okudu.

Daha sonra kitle adına açıklamayı okuyan MEDP Dönem Sözcüsü Mustafa Özbay, bu ülkede barış, demokrasi ve adalet istemenin çok zor olduğunu, bedel ödemeyi gerektirdiğini aktardı.

“DEMOKRASİ DİYE HAYKIRAN İNSANLARA SALDIRARAK KATLİAM YAPANLARIN HEDEFİ NEYDİ?”

Ankara’da yapılan katliamın planlı olduğunun altını çizen Özbay, bu patlamaları ve katliamcıları koruyanları Madımak’tan, Roboski’den, Diyarbakır’dan, Suruç’tan tanıdıklarını belirterek, “Saraylarını, saltanatlarını kurtarmak için Türkiye’yi kanlı bir sürecin içine çekenlere karşı ülkenin dört bir yanından gelen Türküyle, Kürdüyle, Alevisiyle, Sünnisiyle, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla on binlerin buluştuğu, kucaklaştığı, aynı türküleri söyleyerek, aynı halaya aynı horona durarak, emek, barış, demokrasi diye haykıran insanlara saldırarak katliam yapanların hedefi neydi?” diye sordu.

“GERÇEKLERİN ÜSTÜ ÖRTÜLMEYECEK”

10 Ekim’den 22 gün önce Emniyet’in Ankara’da canlı bomba eylemi yapılacağına dair bilgiler olmasına rağmen neden önlem alınmadığını soran Özbay, “Mitingin izinli olması ve 3 kere miting tertip komitesiyle toplantılar yapılmasına rağmen niye tertip komitesiyle saldırı olacağı paylaşılmadı? Herhangi bir güvenlik zafiyeti yoktur derken, bu katliam nasıl gerçekleşti?  Güvenlik zafiyeti yoksa emniyet müdürü niye görevden alındı?  Ankara katliamında adı geçenlerin Suruç katliamıyla bağlantılarının kesin olmasına rağmen niye en ufak bir önlem alınmadı? Ancak, ne yaparlarsa yapsınlar gerçeklerin üstü örtülemedi, örtülmeyecek” dedi.

“HESAP SORANA KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

10 Ekim Ankara katliamının üzerinin örtülmesine izin vermeyecekler mesajını veren Özbay devamında şunları kaydetti:

“Bedeli ne olursa olsun emek, barış ve demokrasi mücadelemizden asla ve asla geri adım atmayacağız. Bizler emek, meslek örgütleri ve demokrasi güçleri olarak tüm dost kurumlarla beraber yoldaşlarımızın, barış şehitlerimizin mücadelesini yaşatmak için her zaman bir arada olacağız. Her zaman faşizme karşı omuz omuza olacağız. Diktatörlüğe geçit vermeyeceğiz. Onlar kaybedecek biz kazanacağız. Bu katliamı yapanlardan hesap sorana kadar mücadelemiz devam edecek.”

“PATLAMASINDAN SONRA ORAYA ATILAN GAZLAR ÖLÜM SAYISINI ÇOK DAHA ARTTIRDI”

Ardından söz alan katliamın tanıklarından Mersin Tabip Odası üyelerinden Mehmet Antmen, katliamda yaralanan hastalara müdahale ettikleri sırada polislerin gaz sıktığını belirterek, “Patlama öncesi etrafta hiçbir polis yokken bombalar patladıktan sonra polisler gelmeye başladı. Hayata döndürmek için bir şeyler yapmaya çalışırken orada o insanı orada bırakıp gazın olmadığı alana gitmek zorunda kaldım, ne yazık ki geriye döndüğümde o arkadaş yaşamını yitirmişti. Bombanın patlamasından sonra oraya atılan gazlar ölüm sayısını çok daha arttırdı. Bizlere müdahale fırsatı verilseydi belki daha az kayıplar verecektik. Yaralılara müdahale edildiği sırada gaz bombası sıkan polisler en az katliamı gerçekleştirenler kadar sorumlu, hayatım boyunca unutmayacağım. Her 10 Ekim’de çok daha kalabalık bir şekilde bu barış elçilerini anmaya devam edeceğimize söz veriyoruz” diye konuştu.

PİRHA/MERSİN

Önceki
1 9
Sonraki

 

Kaynak :
https://pirha.org/mersin-emek-ve-demokrasi-gucleri-gerceklerin-ustu-ortulemeyecek-video-344909.html/10/10/2022/

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir