Yargı, Kıbrıs Vadisi’ni tehdit eden plan değişikliklerini iptal etti

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak turuncugundem.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
TuruncuGündem gazete veya bir ajans değildir!

ANKARA – Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda, Kıbrıs Vadisi’nin statü değişikliği ile yok edilmesine izin vermeyen Ankara 11’inci İdare Mahkemesi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Kıbrıs Vadisi’ne ilişkin plan değişikliklerini de iptal etti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Ankara 11. İdare Mahkemesi daha önce açtığımız dava sonucunda, Kıbrıs Vadisi’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, Doğal Sit Alanı Koruma Statüsü’nün, “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edilmesi işlemini iptal etmişti. Sürecin peşini bırakmadık ve vadideki doğal yaşamı tehdit eden plan değişikliklerini de yargıya taşıdık” dedi.

‘YAPILMASI GEREKEN MUTLAK KORUMA ALANI İLAN EDİLMESİ’

Ankara 11. İdare Mahkemesi’nin Kıbrıs Vadisine ilişkin Mamak Belediyesi tarafından hazırlanan koruma amaçlı nazım imar planı ve koruma amaçlı uygulama imar planlarına ilişkin dava konusu işlemi de iptal ettiğini belirten Candan, “Yargı kamu yararını gözetmiş ve vadinin yok olmasına izin vermemiştir. Meslek odaları ve bölge halkı vadiyi korumak için büyük mücadele veriyor. Bundan sonra yapılması gereken vadinin içinde bulunduğu havza sınırlarından hareketle Mutlak Koruma Alanı ilan edilmesidir. Sınır boyunca, korunaklı bir bant oluşturulması da büyük önem taşımaktadır” diye konuştu. (DUVAR)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/yargi-kibris-vadisini-tehdit-eden-plan-degisikliklerini-iptal-etti-haber-1584395

By Cüneyt

Kitap okumayı çok seven, internet dünyasına hapsolmuş, sıkıcı günlerinde doğa yürüyüşlerine katılmayı hobi edinmiş biriyim. Kamp hayatını çok severim. Sıcak kahvem ve çadırım olduktan sonra her alanda kalabilir ve internet hayatımı sürdürebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir